Jak zacząć czytać książki o rozwoju osobistym?
We wpisach z serii “jak zacząć czytać” chciałabym przedstawiać sposoby na rozpoczęcie przygody z czytaniem książek w danym gatunku lub temacie. Od czego zaczynają osoby początkujące? Co polecają zaawansowani czytelnicy tego rodzaju książek? Co jest uznawane za klasykę i lekturę obowiązkową dla fanów? Zobaczmy!
Czym jest rozwój osobisty?
Wiele osób traktuje “rozwój osobisty” jako określenie bardzo pojemne, które nie mówi nic konkretnego. Zawiera ono w sobie dużo różnych dziedzin, w których można rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę i trenować swój umysł. Według badań przytoczonych przez SWPS:
”Wśród najczęstszych definicji pojawia się: zdobywanie nowych umiejętności (23 proc.), realizowanie marzeń i celów (17 proc.), dbanie o relacje z innymi ludźmi (12 proc.) i dbanie o rodzinę (12 proc.). Wśród najczęściej wymienianych aktywności rozwojowych znalazł się sport, czytanie książek i uczęszczanie na różnego rodzaju kursy i szkolenia.”
źródło: https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/18842-czym-rozwoj-osobisty-jest
Zapytaj więc siebie – czy jest jakaś nowa umiejętność, którą chciałbyś zdobyć?
Czy masz jakiś cel, który chcesz osiągnąć?
Czy masz jakieś konkretne marzenie, które chcesz zacząć spełniać?
Czy są jakieś relacje w twoim życiu, o które chciałabyś umieć lepiej zadbać?
A może masz wyzwanie w związku z wychowywaniem dzieci?
Zapisz sobie jedną albo kilka rzeczy, które przyjdą ci do głowy i czytaj dalej!
Jak zacząć czytać?
Jeżeli masz taką możliwość, to spróbuj zacząć od biblioteki lub księgarni. Podejdź do działu z poradnikami lub rozwojem osobistym (czasem można tego typu książki znaleźć też w dziale o psychologii). Przejrzyj tytuły na grzbietach, przeczytaj kilka opisów na okładce. Czy jest tam coś związanego z tematami, które wypisałaś wcześniej?
Możesz też zapytać bibliotekarza lub księgarza o polecenie książek o nurtujących cię kwestiach. Czasami książki są wyłożone na specjalne miejsca na wystawie poza swoją kategorią, wtedy przydaje się pomoc pracownika.
Jeżeli wolisz, możesz też skorzystać z serwisu z ebookami. Wyszukaj książki o rozwoju osobistym w biblioteczce serwisu i wybierz jedną z polecanych, która najbardziej spełnia twoje oczekiwania.
Wypożycz książkę, kup ją albo pobierz ebooka na swoje urządzenie i spróbuj codziennie przeczytać chociaż kilka stron. Jeżeli nie będziesz zadowolony z tej książki – zapisz, czemu ci się nie podoba i zacznij czytać kolejną. W ten sposób dowiesz się, czego szukasz w książkach z tego nurtu, a co cię w nich odrzuca.
Książki dobre na początek
Wybierz książkę, która nie jest zbyt gruba (według osobistego wyczucia), która przyciąga cię swoja szatą graficzną i której język jest w miarę prosty – jeżeli dopiero zaczynasz czytać poradniki, wybierz coś ogólnego o interesującym cię temacie. Jeżeli masz bardzo konkretne pytanie i znajdziesz książkę, która na nie odpowiada to świetnie! Sprawdź tylko, czy rozumiesz słownictwo na przypadkowej stronie. Książki zaawansowane mogą mieć dużo specjalistycznych słów, które są zrozumiałe dopiero po zgłębieniu danego tematu.
Na początek warto wybrać coś przystępnego, może z listy bestsellerów, może polecanego przez osobistości internetowe – aby ogólnie wciągnąć się w czytanie o wybranym zjawisku.
Dla kobiet poszukujących klucza do swojego wnętrza może to być Czuła przewodniczka Natalii De Barbaro.
Dla rodziców zastanawiających się nad edukacją swojego dziecka może być to jedna z książek Mikołaja Marceli lub Jespera Juula.
Dla osób próbujących zmienić coś w swoim życiu mogą pasować Atomowe nawyki Jamesa Cleara.
Dla tych, którzy marzą o własnym biznesie inspiracją może być Niskobudżetowy startup, który napisał Chris Guillebeau.
Co jest uznawane za klasykę?
Moja lista dwudziestu książek, które uznawane są za lektury obowiązkowe w tematyce związanej z rozwojem osobistym – subiektywna i bez przypisanej kolejności.
- Atomowe nawyki – James Clear* [budowanie nawyków, utrudnianie niechcianych nawyków]
- Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie [komunikacja]
- Niskobudżetowy startup – Chris Guillebeau [biznes, nastawienie umysłu]
- Magia sprzątania – Marie Kondo [minimalizm, zarządzanie domem]
- Jak mniej myśleć – Christel Petitcollin* [wysoka wrażliwość, uważność]
- Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert T. Kiyosaki [nastawienie umysłu, finanse]
- Czuła przewodniczka – Natalia De Barbaro* [nastawienie umysłu, uważność]
- Zjedz tę żabę – Brian Tracy [zarządzanie czasem]
- Esencjalista – Greg McKeown* [minimalizm w życiu i biznesie]
- 4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss [ zarządzanie czasem, minimalizm, biznes]
- Praca bez sensu – David Graeber* [poczucie sensu w życiu, nastawienie umysłu]
- Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – Adele Faber, Elaine Mazlish [komunikacja, wychowanie]
- Otoczeni przez idiotów – Thomas Erikson [komunikacja]
- Self-reg. Metoda samoregulacji – Stuart Shanker* [komunikacja, wychowanie]
- Inteligencja emocjonalna – Daniel Goleman [komunikacja, wychowanie, nastawienie umysłu]
- Płytki umysł – Nicholas Carr* [nastawienie umysłu, zarządzanie czasem]
- 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey [zarządzanie czasem, budowanie nawyków]
- Praca głęboka – Cal Newport* [ nastawienie umysłu, budowanie nawyków, zarządzanie czasem]
- Getting Things Done – David Allen [zarządzanie czasem, biznes]
- Porozumienie bez przemocy – Marshall B. Rosenberg* [komunikacja, wychowanie]
Co czytałam i mogę polecić?
Z powyższej listy czytałam tytuły oznaczone gwiazdką. Większość pozostałych mam zamiar przeczytać (kiedyś…).
Atomowe nawyki są napisane bardzo czytelnie, zwięźle i tłumaczą dlaczego przedstawione mechanizmy budowania nawyków działają i jak je dopasować do własnej sytuacji. Moim zdaniem są odpowiednie dla osoby początkującej, również ze względu na przejrzysty układ tekstu.
Porozumienie bez przemocy to typowy poradnik przekazujący metodę, nazywaną od angielskiego tytułu również NVC, która ułatwia komunikację i osiąganie konsensusu. Jest ona opisana w amerykański sposób, z typowymi przykładami amerykańskich problemów, ale działa na całym świecie. Książka krótka.
Praca głęboka jest książką popularnonaukową, która oprócz przekazania teorii i metody przedstawia też badania naukowe na temat różnych metod pracy. Opowieść jest jednak płynna i czyta się ją sprawnie.
Na co uważać?
Nie wszystkie metody i rozwiązania przedstawione w książkach poradnikowych i samorozwojowych są poprawne, sprawdzone i uniwersalne dla wszystkich. Dlatego należy brać ich przesłania z pewną dozą sceptyzmu i dostosowywać je do własnych warunków.
I ostrzegam, że “Inteligencja emocjonalna” jest grubą i skomplikowaną księgą, która niekoniecznie nadaje się na sam początek 😉
Jakie książki polecają inni?
Agnieszka Kulczyk, która zajmuje się rozwojem osobistym na co dzień, przygotowała listę dziesięciu książek, które poleca. Trzecią książkę z tej listy czytałam i opisuję powyżej, a ósmą mam zamiar w końcu przeczytać!
Na blogu Riennahera można przeczytać recenzję innej książki, którą też czytałam i również polecam.
„Bullsh*t Jobs” czyli „Praca bez Sensu” Davida Graebera – moja książka roku